top of page
2.distopya-film-festivali.jpg

Hakkında

1-4 Haziran 2023 tarihleri arasında üçüncü kez gerçekleştirilecek olan Uluslararası Distopya Film Festivali; Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla ve BKM Mutfak desteği ile Uluslararası Bağımsız Sinema ve Sanat Derneği tarafından İstanbul AKM'de düzenlenecektir. Festivalin “Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması” ve “Uluslararası Kısa Film Yarışması” olmak üzere distopya türünde filmlerin yarışacağı iki yarışma kategorisi bulunmaktadır. Festival, distopya türüne dikkat çekmek, ülke sinemamız içerisinde distopya film üretimini arttırmak, tür çeşitliliğini dengelemek ve çağı yakalayan yenilikçi filmlere fırsat eşitliği yaratmak amaçlarıyla hayata geçirilecektir.
Teknolojik gelişmelerin her geçen gün arttığı çağımızda geleceğin öngörüsünü sunan ve bilimsel gelişmelere zemin hazırlayan distopyalar, çağın ötesinde vizyonuyla bu türdeki filmlere daha çok alan açılmasının ne kadar elzem olduğunu ortaya koymaktadır. Uluslararası Distopya Film Festivali’nde distopya kavramı dünyanın prestijli üniversitelerinden akademisyenlerin yer alacağı paneller dizisinde disiplinlerarası yöntemle
kuramsal bir çerçevede ele alınacaktır. Festivalin teknoloji bölümünde ise yapay zeka ve yeni teknolojik gelişmelere yer verilecektir.

Hakkında: Hakkında

BU ETKİNLİK T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI TARAFINDAN DESTEKLENMİŞTİR.

SGM_Log_kirmizi son.png
Hakkında: Görüntü
bottom of page