distopya-film-festivali resmi afiş.jpg

Hakkında

10-12 Aralık 2021 tarihleri arasında ilk kez gerçekleştirilecek olan Uluslararası Distopya Film Festivali; Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla, Üsküdar Belediyesi iş birliğiyle ve BKM Mutfak desteği ile Uluslararası Bağımsız Sinema ve Sanat Derneği tarafından İstanbul’da düzenlenecektir. Festival kapsamında distopya türünde ulusal ve uluslararası filmlerden oluşan “Uzun Metraj Film Seçkisi”, “Uluslararası Kısa Film Yarışması” ve “Ulusal Kısa Film Senaryo Yarışması” gerçekleştirilecektir. Festival, distopya türüne dikkat çekmek, ülke sinemamız içerisinde distopya film üretimini arttırmak, tür çeşitliliğini dengelemek ve çağı yakalayan yenilikçi filmlere fırsat eşitliği yaratmak amaçlarıyla hayata geçirilecektir.
Teknolojik gelişmelerin her geçen gün arttığı çağımızda geleceğin öngörüsünü sunan ve bilimsel gelişmelere zemin hazırlayan distopyalar, çağın ötesinde vizyonuyla bu türdeki filmlere daha çok alan açılmasının ne kadar elzem olduğunu ortaya koymaktadır. Uluslararası Distopya Film Festivali’nde distopya kavramı dünyanın prestijli üniversitelerinden akademisyenlerin yer alacağı paneller dizisinde disiplinlerarası yöntemle
kuramsal bir çerçevede ele alınacaktır. Festivalin teknoloji bölümünde ise yapay zeka ve yeni teknolojik gelişmelere yer verilecektir.

 

BU ETKİNLİK T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI TARAFINDAN DESTEKLENMİŞTİR.

SGM_Log_kirmizi (1) (2).png